Na koniec lipca, w dniach 26-28, dzięki wsparciu naszej fundacji, udało się zrealizować projekt edukacyjny dla młodzieży z parafii Jezusa Dobrego Pasterza w Quito w Ekwadorze. Projekt zakładał trzydniową krajoznawczą wycieczkę ze stolicy kraju do Santo Domingo, której jednym z celów było rozwijanie wiedzy o kulturze własnego regionu i jej związkach z kulturą narodową.

W czasie projektu uczestnicy odwiedzili motylarnię w Mindo, miejsce hodowli motyli. Poznali ich cztery etapy życia. W środku pięknego ogrodu byli otoczeni przez ponad 1000 motyli. Młodzież i dzieci mogła je nakarmić, zrobić piękne zdjęcia, a także podziwiać 11 różnych gatunków kolibrów, egzotyczne ryby i specjalny obszar z wszystkimi gatunkami storczyków. W tej samej miejscowości odwiedzili także Rezerwat Choco Andino z wodospadami o nazwie „Sanktuarium wodospadowe”, gdzie również mieli okazję nakarmić 17 gatunków kolibrów.

Kolejnego dnia młodzi odwiedzili miejscowych Indian w rezerwacie „Centro Turistico Mushily”, gdzie poznali tradycje i zwyczaje codziennych praktyk grupy etnicznej Tsachila, pierwszej grupy etnicznej, która istniała od setek lat na terytorium Ekwadoru. Młodzież poznała indiański taniec, muzykę jak i sposoby tatuowania się, kulturę leczniczą i łowiecką.

Podczas pobytu w Santo Domingo młodzież w ramach integracji mogła spotkać się z młodzieżą z Amazonii z Shushufindi, z młodzieżą miejscową, jak również mogła poznać młodzież z Tulcán.

Podczas wyjazdu były zaplanowane zabawy integracyjne. Był czas wspólnej modlitwy i poznawania życia świętych, w tym żywota błogosławionego José Sáncheza. Konferencję o Eucharystii wygłosił o. Marek Szymański.

Założeniami projektu było rozwijanie wiedzy o kulturze własnego regionu i jej związkach z kulturą narodową, nawiązanie kontaktów ze środowiskiem lokalnym w celu wytworzenia bliskich więzi i zrozumienia różnorodnych przynależności człowieka, kształtowanie postawy szacunku dla ekwadorskiego dziedzictwa kulturowego w związku z globalizacją kultury masowej, rozbudzenie poczucia przynależności do środowiska lokalnego i regionu, kształcenie umiejętności pracy w grupach, przygotowanie do samodzielnego poszukiwania informacji na temat swojej miejscowości, doskonalenie umiejętności selekcji ważnych informacji oraz poszerzenie zainteresowań i wyobraźni twórczej młodzieży.

Projekt był współfinansowany ze środków projektu Woreczek Ryżu. Dziękujemy za Wasze każdorazowe wsparcie projektu, dzięki któremu możemy prowadzić działania na rzecz najmłodszych w Ekwadorze i w Kenii.

This slideshow requires JavaScript.